A Tradewise Gibraltar Chess Festival 2016 Masters versenyének félidejében az osztrák Markus Ragger, a francia Etienne Bacrot és két indiai nagymester, Pentala Harikrishna és Abhijeet Gupta holtversenyben vezet. Huszonketten, köztük Rapport Richárd alkotják az üldöző bolyt. Az ötödik fordulóban Rapport és Gledura Benjamin remizett, Almási Zoltán vereséget szenvedett. Nagy Gábor tudott csak nyerni, Erdős Viktor, Fodor Tamás, Csonka Balázs, Papp Petra és Vajda Szidónia játszmája döntetlennel ért véget, Gara Anita és Galyas Miklós kikapott. Hihetetlen elnézéssel vesztett az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand.

24082664233_422675137c_c

Félidejéhez érkezett az esztendő egyik legjelentősebb nyílt versenye. Az éltáblán a várakozásnak megfelelően a francia Etienne Bacrot és az osztrák Markus Ragger taktikai döntetlennel megőrizték vezető pozíciójukat, de két indiai társat is kaptak. Almási Zoltán fájó vereséget szenvedett Abhijeet Guptától, aki nagy türelemmel manőverezett, majd gyalognyerése után nagymesterünk hathatós segítségével a technikai feladatot, anyagi előnyének érvényesítését is megoldotta. Pentala Harikrishna honfitárs ellen nyert.

Rapport Richárd remek csatát vívott a francia Romain Edouarddal szemben. A szicíliai védelem ritka változatában Ricsi jó játékhoz jutott, ellenfele jó érzékkel áldozott minőséget. A bonyolult középjáték érdekes végjátékra egyszerűsödött, Edouard védőállást tudott felépíteni, kiharcolta a döntetlent. Egyetlen esélyt az jelentett volna, ha nagymesterünk megpróbált volna királyával betörni.

24341837859_2d9f8a49ca_z

Gledura Benjamin nyíltsisakos küzdelmet vállalt a lengyel Jan-Krzysztof Duda ellen. Az 1963-as Botvinni-Petroszjan világbajnoki döntő kilencedik játszmájában látott változat került terítékre. Benji szépen megoldotta sötét centrumának felrobbantását, esélyes minőségáldozatot hozott, nagy kár, hogy a vezércserét választotta az e6 gyalog ütése helyett, Duda örülhetett a reminek.

Sakkozóink közül csak Nagy Gábor nyert, sorban születtek a döntetlenek. Papp Petra magasabb Élő-pontszámú ellenféllel remizett, a többiek a „papírformát” nem tudták érvényesíteni, Erdős Viktor, Fodor Tamás, Csonka Balázs és Vajda Szidónia is megosztozott a ponton. Gara Anita nem volt szerencsés a párosítással, Nigel Shorttól kapott ki, Galyas Miklós vesztése kellemetlen meglepetés.

24591727492_6806742919_c

A játéknap legnagyobb vesztese az indiai Viswanathan Anand. A játszma korábbi szakaszában itt-ott a francia Demuth jobban is játszhatott volna, a kritikus állásban már Anand játszhatott volna nyerésre, de elnézte, hogy a francia sakkozó a szabadgyalogja gyorsan célba ér!

A címvédő, kétszeres győztes amerikai Hikaru Nakamura az ukrán világbajnoknő Marija Muzicsuk ellen tetszetős tisztáldozattal nyert. A női versenyzők közül az indiai Dronavalli Harika áll a legjobban, 4 pontja van.

Az élcsoportban az 5. forduló eredményei:

Etienne Bacrot (francia, 2697, 4) – Markus Ragger (osztrák, 2689, 4) döntetlen

Nils Grandelius (svéd, 2635, 3,5) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2785, 3,5) döntetlen

Sethuraman S. P. (indiai, 2639, 3,5) – Pentala Harikrishna (indiai, 2755, 3,5) 0 – 1

Gawain Jones (angol, 2625, 3,5) – Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2727, 3,5) döntetlen

Rapport Richárd (magyar, 2721, 3,5) – Romain Edouard (francia, 2617, 3,5) döntetlen

Abhijeet Gupta (angol, 2613, 3,5) – Almási Zoltán (magyar, 2684, 3,5) 1 – 0

Dronavalli Harika (indiai, 2511, 3,5) – Lazaro Bruzon Batista (kubai, 2666, 3,5) döntetlen

David Howell (angol, 2685, 3) – Jinshi Bai (kínai, 2507, 3) döntetlen

Gata Kamsky (amerikai, 2665, 3) – Alekszandra Gorjacskina (orosz, 2502, 3) döntetlen

Gledura Benjamin (magyar, 2515, 3) – Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2660, 3) döntetlen

Erdős Viktor (magyar, 2613, 2,5) – Swayangsu Satyapragyan (indiai, 2410, 2,5) döntetlen

Vaclav Fiala (cseh, 2217, 2,5) – Galyas Miklós (magyar, 2459, 2,5) 1 – 0

Nigel Short (angol, 2684, 2) – Gara Anita (magyar, 2339, 2) 1 – 0

Oscar Perez Garcia Rodney (kubai, 2332, 2) – Fodor Tamás (magyar, 2500, 2) döntetlen

Papp Petra (magyar, 2308, 2) – Xu Xiangyu (kínai, 2466, 2) döntetlen

Csonka Balázs (magyar, 2415, 2) – Alan Walton (angol, 2206, 2) döntetlen

Michael Tscharotschkin (német, 2169, 1,5) – Nagy Gábor (magyar, 2413, 1,5) 0 – 1